Ostrov LAVDARA
11. června 2015
Dokumentace krásné přírody a okolí chorvatského ostrůvku.

Ostrov LAVADRA se nachází v Chorvatsku ve Střední Dalmácii poblíž dlouhého ostrova Dugi Otok. Jedná se poměrně o malý ostrov, který měří na délku 3,8km a na šířku 1km. Celý ostrov je částečně pokrytý keři a žlutým travnatým porostem. Není možné se po ostrově pohybovat díky ostrým vápencovým kamenům, který sem tam vyčnívají. Na ostrově není žádná silnice ani cesta veškerý pohyb se tedy odehrává po moři.

Osídlení na ostrově je velice malé a nachází se v JZ části. Jedná se o pár staveb, které slouží převážně jako ubytování pro turisty. Kdo shání romantické ubytování krásnou přírodu, klid, křišťálové moře, tak tento ostrov je opravdovým rájem.

 

Celé pobřeží tvoří ostré škrapy ("rozežraný" vápenec - který vzniká chemickým zvětráváním horniny) a nedá se tak po něm pohybovat. Jedno z nejkrásnějších míst (úvodní foto) na Lavdaře se nachází na JV straně ostrova, jedná se o hladké podlouhlé vápencové desky, které pomalu klesájí do moře. Toto místo je vhodné k opalování, koupání a šnorchlování. Za celý den projede jen pár lodí kolem ostrova a to je vše co se na tomto místě děje.

Podél celého ostrova poletují racci (Racek středomořský), jinak moc zvířat se zde nenajde. Žijí tu dva druhy nejedovatých hadů a když se podaří tak je vidět i zajíc. O to více může nabídnout moře, kde o podvodní život není nouze. Je zde k vidění plno druhů mořských ryb.

 

 

 

A jak se dostat na tento přenádherný ostrov?
Asi nejrychlejší cesta je vyrazit ze Zadaru trajektem na ostrov Dugi Otok. Pokud chcete mít auto na ostrově, tak Vás čeká cesta do vesničky Brbinje, která se nachází v severní části tohoto dlouhého ostrova (44km). Poté projet značnou část ostrova po silničce do rybářské vesničky Sali (cca 35min jízdy). Druhou možností pokud nepotřebujete mít auto na ostrově je cesta trajektem ze Zadaru přímo do vesnice Sali. Tuto variantu jsem hned zavrhl, protože ostrov Dugi Otok nabízí plno zajímavých míst k vidění (Národní park Telašćica, tuneli pro ponorky vysekané do skály, písečná pláž Sacharun, ...) a auto zde má velké využití. Pokud se tedy nacházíme v Sali tak už zbývá 3km cesta po moři.

 

 

Na fotkách naleznete pobřeží ostrova Lavdara, maják Veli Rat - na ostrově Dugi Otok a pár fotek z historického města Zadar.

 

Komentáře

Zažij ŠUMAVU | WIFI KVALITNĚ | Putování ŠUMAVOU

Tomáš HORSKÝ | IČ: 09999451

© Copyright Tomáš HORSKÝ 2024 | info@tomashorsky.com